Wymiary i funkcje prostaty

Prostata
Prostata

Prostata (gruczoł krokowy, stercz) należy do męskiego układu płciowego. Kształtem przypomina kasztana jadalnego lub spłaszczony stożek. Prostata przylega do dna pęcherza moczowego i przebiega przez nią cewka moczowa i przewody wytryskowe. Powierzchnia tylna prostaty przylega do odbytnicy. Stężenie cynku w prostacie jest najwyższe wśród organów w całym ludzkim organizmie. Funkcja cynku jest niepewna, może on chronić prostatę przed infekcjami.

Wymiary prostaty

U niemowlęcia prostata jest wielkości groszku i zaczyna rosnąć w okresie dojrzewania płciowego. U mężczyzn w wieku około 20 lat prostata osiąga rozmiar i wagę jak u dorosłych. U zdrowego dorosłego mężczyzny gruczoł krokowy ma wielkość orzecha włoskiego i waży około 20g. Od wieku średniego prostata może zacząć przerastać i niekiedy osiąga wielkość cytryny lub pomarańczy.

Średnie wymiary prostaty u zdrowego dorosłego mężczyzny wynoszą:

Funkcje

Podstawową funkcją prostaty jest produkcja składnika płynu nasiennego (ok. 15-30% płynu nasiennego pochodzi z prostaty), umożliwiającego ruchliwość plemników i ich przemieszczanie się. Gruczoł krokowy zapewnia także regulację przepływu moczu w cewce moczowej.