Profilaktyka i dieta dla zdrowia prostaty

Dieta

Dla zdrowia gruczołu krokowego ważne jest odpowiednie odżywianie. Stosowanie się w codziennym życiu do kilku prostych zasad może pomóc także w rekonwalescencji i złagodzeniu objawów choroby prostaty.

Dieta

Korzystne jest jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, a ograniczenie pożywienia zawierającego tłuszcze nasycone. Na prostatę dobrze wpływają kwasy tłuszczowe z tłustych ryb morskich, takich jak sardynki i łosoś oraz egzogenne kwasy tłuszczowe występujących w oleju lnianym, olejach z orzecha włoskiego, słonecznika, soi i wiesiołka.

Pożywienie bogate w witaminę B6, cynk i selen wpływa korzystnie na gruczoł krokowy. Cynk znajduje się np. w pestkach dyni i słonecznika, jogurcie, fasoli i chudym mięsie.

Również witaminy C i E działają pozytywnie na gruczoł krokowy. Aminokwasy glicyna, alanina i kwas glutaminowy łagodzą objawy przerostu prostaty.

Niektóre badania wskazują, że jedzenie pomidorów kilka razy na tydzień może obniżyć ryzyko zachorowania na raka prostaty. Likopen, przeciwutleniacz obecny w pomidorach, obniża ryzyko rozwoju nowotworów.

Dodatkowe zalecenia dla osób z chorobami prostaty